Rog clarificari pt "Exerciții practice - Classroom"

Am nevoie de clarificari pentru realizarea punctelor a, b si c de la “Exerciții practice - Classroom”.

Neclaritatile sunt acestea:
1. Am trimis unor colegi pe mail link-ul catre cursul pe care l-am creat.

• Cum stiu ce rol vor avea? Cum se poate atribui cuiva rolul dorit de noi prin trimiterea pe mail a linkului?
  • Care e diferenta de rezolvare tehnica intre punctele a si c (in special, pentru rolul de profesor)?

2. Cand am invitat elevi direct din Classroom, am observat ca linkul deja este afisat. Intrand apoi in inboxul, am descoperit ca exista mailuri la rubrica “Sent” avand destinatari acei colegi carora le-am dat invitatie de pe Classroom.

• Cand invitam pe cineva ca elev la cursul nostru direct din Classroom, pentru care dintre punctele a sau c este aceasta varianta de rezolvare?

3. Cand trimitem codul clasei unei persoane, aceasta va avea intotdeauna rolul de elev?

1 Like

@slavevalentin

Scrie în curs, pt.întrebarea ta nr.3

Bloc citat

b) trimite codul clasei unei persoane și invit-o să se înscrie în clasa ta (rol: elev)**

relativ la acest punct, intrebarea mea nu era despre cum sa trimit codul.

Citește ce scrie și în paranteză( rol:elev), deci se răspunde la întrebarea ta??? :shushing_face:

1 Like

Probabil la evaluare va fi una din întrebări de genul: Cum putem atribui rol de profesor, elev? Variante: link direct din classroom, invitație pe gmail prin același link sau trimite pe gmail cod clasă! :thinking:

Nu stiu daca se raspunde. Prefer sa nu dau cu presupusul. Vreau raspuns exact.

Nu ma ajuta sa fac ipoteze despre ce vom primi la evaluare. Vreau raspunsuri care sa ma ajute sa inteleg exercitiile propuse.

Buna seara

1. In clasa dvs la tagul Persoane aveti posibilitatea sa adaugati pe cineva ca profesor sau ca elev/student. Invitatia respectiva va face acea persoana sa aiba acel rol in clasa dvs.
    Diferenta dintre punctul a si c… La punctul a sunt pasii de mai sus
    La punctul c…trebuie sa fiti in clasa, in setarile clasei si acolo gasiti linkul de invitatie

3 Likes

Pentru punctul 3…va avea rol de elev. Cand se trimite invitatia pe mail, chiar daca contul respectiv este de profesor se va inrola tot ca student, dvs fiind profesorul clasei.

2 Likes

cand am facut invitatie cuiva pe rol de profesor, nu a aparut linkul cursului, asa cum a aparut cand am dat invitatie pt elev, folosind calea aratata in prima imagine.
nu imi e clara diferenta de realizare tehnica intre punctele a si c si nu stiu daca am respectat cerintele de la exercitiu

1 Like

Si pe mine ma intereseaza acest subiect ! De ce nu raspundeti clar cum se face si care este diferenta intre optiuni ? SPUNETI CLAR AICI, pentru ca noi chiar vrem sa invatam si poate ca nu mi-e clar din curs !

ASA SCRIE IN CURS despre cum invitam persoane noi in clasa mea . Nu cred ca e clar si suficient ! De aceea bajbaim !

Nu mi se pare clar !

@slavevalentin

Pentru a inscrie elevi sau profesori la curs cel mai bun mod este sa intrati in classroom, sa mergeti la persoane / people si sa adaugati de acolo trimitand mail persoanei respective…fie elev fie profesor…este imaginea 1 pusa mai sus.
In momentul in care trimiteti invitatie catre un profesor pe mailul respectiv apare mailul si mesajul din pozele pe care le atasez acum

invitatie_2

1 Like

Intrebarile le-am adresat nu pentru ca nu as stii cum sa invit pe cineva in rol de profesor la cursul meu, ci pentru ca doresc sa inteleg diferenta de realizare tehnica, pasii de parcurs pt punctele a si c pentru a face invitatiile asa cum sunt cerute in tema.
Nu e vorba de cea mai buna modalitate de a invitata pe cineva ca profesor, ci de a urma pasii necesari pentru a trimite invitatie in modul specific punctelor a si c.

Asta am si facut prin cele doua printrscreenuri. V-am aratat tehnic cum se procedeaza cu varianta a si varianta c.

2 Likes

Imi pare ca cele 2 imagini postate sunt legate de un singur punct (punctul a).
Cum fac sa selectez rolurile pentru fiecare persoana invitata atunci cand folosesc optiunea c?

c) trimite linkul clasei unei persoane și invit-o să se înscrie în clasa ta (rol: profesor, elev)

Mi-am dat seama ca un motiv de confuzie intre cerintele punctelor a si c este cuvantul de la punctul a [a) invită o persoană pe baza emailului în clasa ta (rol: profesor, elev)], care se foloseste cu 2 sensuri (mesaj tip email, respectiv adresa de email)
In contextul punctului a, sensul cuvantul este cel de adresa de email.

Pentru evitarea confuziei, sugerez folosirea la punctul a a expresiei “adresa de email” .