Portofoliul Final

Hey!

Ce este Portofoliul? Portofoliul este o insumare a muncii voastre, din exercițiile practice.

La finalul Modulului 2 va trebuie sa adaugati un document unde sa puneti capturi de ecran din timpul exercitiilor, intr-un link pe care vi-l vom oferi ulterior. Aceste capturi de ecran nu trebuie aduagate in Classroom / impartasite cu noi inainte de predarea Portofoliului, trebuie doar sa le tineti in calculatorul personal.

De ce un portofoliu?

• in primul rand, o sa ai o senzatie de satisfactie mare, la final, sa-ti vezi toata munca si cat ai progresat :muscle:t2:
  • ca si noi sa putem verifica ca te implici in exercitii :stuck_out_tongue: - ele sunt cele care iti dau “aaaaripi” in online.
  • Portofoliul se noteaza cu Admis/ Respins. Daca este Admis, intri in Evaluarea Finala.

Pe data de 30 Septmebrie si 1 Octombrie vei avea timp sa incarci portofoliul.

PS: Nu-ti face griji, daca ai “exersat” ce am propus in Classroom in categoria Exercitii si ai luat capturi de ecran, nu vei avea probleme :slight_smile:

PS2: Vei primi mai multe informatii, spre finalul cursului, legat de metoda de a incarca documentele in Portofoliul Final.

4 Likes

Eu am o problema cu laptopul si nu reusesc nicicum sa fac capturile de ecran. Am incercat in toate felurile posibile. Pana in acest moment am facut poze cu telefonul la ecranul laptopului :slight_smile: Spuneti-mi daca e ok, sau ce ar trebui sa fac. Va atasez si o poza cu tastatura

daca folositi windows 10 - mergeti in start, tastati Snipping Tools - New - incadrati cu dreptunghi ce doriti sa captati - va apare in aplicatia snipping tools - file - save as - locatie - nume :slight_smile:

2 Likes

Tasta pe care scrie PRTSC este tasta pt printscreen
Cand vreti sa faceti un print screen, apasati , apoi mergeti intr-un document, de ex word, si dati paste sau inserare.

3 Likes

Sau: va propun o alta varianta, cum fac eu capturile de ecran.
Pas 1. Apăs tasta printsqr
Pas2. Deschid paint, apoi ctrl V
Pas 3. Salvez documentul sub ce forma doresc.
SUCCES!

3 Likes

apreciem mult felul in care va ajutati, multumim! suntem si noi aici daca sunt intrebari :v:

1 Like

Buna ziua! Eu am adaugat la fiecare tema capturi de ecran ca dovezi ale rezolvarii exercitiilor. Le am si in calculator. Le mai pot introduce in portofoliul final?

1 Like

da, sigur.

1 Like

Multumim!

Buna ziua!
Sper ca nu e nicio problema daca am incarcat deja capturi de ecran intr-un dosar din drive - classroom cu numele meu (pentru a nu ma aglomera/incurca la sfarsitul cursurlui).
Daca e gresit va rog sa imi spuneti ce sa fac.
Va multumesc.

1 Like

Nu este :slight_smile:

1 Like

Multumim! Vorbiti ca un profesor cu vocatie ferm, concis, cu zambetul pe buze,organizat, tolerant,dar in acelasi timp si putin exigent. :kissing_heart: :innocent:
ORICE INCURAJARE din partea echipei, ne va ajuta sa mergem inainte cu invatarea.
TOATE BUNE!

3 Likes

Aveţi deja tasta Print Screen

.
Apăsaţi pe ea, apoi daţi simultan combinaţia de taste Ctrl+V în orice document din calculator.

Modalitatea aceasta o folosesc si eu, pentru ca, la calculatorul meu, nu functioneaza altceva .