Modul 1 - Webinar 4 - Teme via Classroom

Bună ziua.

Vă rugăm să adresați aici intrebările pentru Armina din ziua a 7-a.

:bangbang: Vă rugăm, asigurați-vă că întrebarea nu se repetă în întrebările de mai jos.

Puteți accesa live-ul pa platforma:

https://digitalnation.ro/pio/live

:bangbang:Puteti accesa webianarul doar logati cu adresa @profesorinonline.ro

Succes!

N ám putut intra in classroom,ám incercat de toate.
Imi scre ca parola e gresta a si sa iau legatura -cu administratorul.

Ám aruncat banii prin feresatra!!!

Buna ziua, Dna Gyorgy

Va scriu in privat pentru a solutiona problema.

Multumim!

Buna ziua!

Cu emailul primit de la voi nu pot intra in classroom,nicicum.Am schimbat parola si imi scte mereu ca nu e correct si sa iau legatura cu administratorul.
Asta e probléma mea,n- am putut intra la nici un webinar!!!

György Magda

Cristina Cojocaru via Profesor în Online <digitalnation@discoursemail.com> ezt írta (időpont: 2020. szept. 16., Sze 15:53):

V-am trimis pe email o parola noua, va rog sa verificati adresa dvs personala de email.

Buna ziua!Vorbiti de livu-ul de maine, joi, 17 septembrie? Au fost 3 live-uri pana acum. Ma insel?

da, sunt intrebari pe care le putem adresa inainte de urmatorul webinar

2 Likes

Ma intereseaza la tema cum pot crea un exercitiu la care copiiii sa aiba de oferit 5 raspunsuri scurte, nu unul singur, de tipul :

Ma intereseaza cum pot crea un exercitiu cu 5 raspunsuri cu meniu drop down unde sa selecteze fie YES/ NO sau o litera de la A la H de tipul

cu variantele de aici spre ex

ma intereseaza un exercitiu la care sa am meniu drop down diferentiat pentru fiecare item de raspuns de la 1 la 10 de tipul

cu variante de raspuns de tipul image

ma intereseaza cum pot crea un exercitiu, cu subpuncte, care fiecare are o intrebare si 3 variante la care una trebuie bifata corecta de tipul

Pentru exemplele de mai sus as vrea sa stiu cum le pot face astfel incat sa fie “corectate” automat, copilul sa vada imediat rezultatul dupa ce preda tema / testul si sa obtina nota automat. Si cum pot seta raspunsurile care sunt corecte pentru itemele cu variante de raspuns si daca se poate seta si pentru raspunsuri scurte, de ex CAT e corect si orice alta varianta nu va fi considerata corecta, de ex CATS DOG HEN.

P.S. Unii colegii spuneau ca la predarea temelor au obtinut un punctaj si ulterior cand au verificat aveau alt punctaj, stiu cat am obtinut initial ca am dat sa vad punctajul, ulterior unde imi vad “notele” in calitate de elev?

P. P. S. Despre Jamboard pe google meet vom vorbi sau alte utilizari de whiteboard in congerinta?

Buna ziua ! Ce se intampla daca la evaluarile zilnice am obtinut la doua din trei punctaj sub 50 pana in prezent ? Sub ce forma sunt luate in considerare aceste evaluari zilnice ? Sau conteaza doar evaluarea de la finalul modului ? Raspund la evaluari cu materialele in fata si testez acolo unde nu-mi este clar . Nu regasesc raspunsurile in material . Raspunsurile sunt abigue , te induc in eroare . Nu mi se pare in regula . Ar trebui sa fie intrebari si raspunsuri clare , logice , prin care sa se reflecte daca am urmarit webinarul , materialele , daca am testat aplicatiile , daca am rezolvat temele atribuite , nu raspunsuri care doar sa ne puna in incurcatura . In felul acesta nu vom promova acest curs , desi ne-am insusit cunostintele de baza , ci doar am pierdut niste bani si timp . Nu de bani imi este teama , ci de timpul foarte pretios in momentul de fata . Am trei copii de 14 ani ( clasa a 8 a ) , 8 ani ( clasa a 2 a ) si 5 ani ( grupa mare ) si nu vreau sa simt ca i-am neglijat in zadar .

Evaluarile zilnice sunt pentru noi, pentru prezenta. Nota nu se ia in considerare decat la evaluarea intermediara, finala si la portofoliu. Teoria e “subtire” pentru a ne “forta” sa facem practica pe bune, de aceea si portofoliu e cu capturi de ecran, pentru a dovedi ca am facut treaba, nu doar am dat “turn in” la tema. :slight_smile: Asta am inteles eu de pana acum, daca gresesc, sa ma corecteze cine stie altfel.

Bună dimineața
Nu mă pot conecta la webinar.

Nu se poate intra in webinar din adresa din email ! Ma duce la ziua 1, 2, 3.

Da, exact asta se intamplă și la mine. Eu nu pot intra seara, am ore după amiază. Mă invart de 15 minute, este foarte dificil acest curs. Imi pare rău dar am nevoie de linkul cu webinarul live de astăzi, 17.09.
VĂ MULȚUMESC!

Am intrat acum, mai incercati inca o data din email !

Pot intra la ambele webinarii intr-o zi ?

1 Like

Noi lucram cu MEEt la scoala. Un dezavantaj pt mine este ca fiecare profesor care preda la o clasa poate vedea toate postarile (teme, raspunsuri) elevilor.