Eliminare parola de siguranta pe telefon

Buna ziua.
Mi-am descarcat pe telefon aplicatiile necesare pentru a lucra pe adresa profesorinonline si am activat contul.
As dori sa stiu cum pot elimina parola de siguranta care mi-a aparut dupa aceasta activare a contului profesorinonline. Este foarte deranjant sa introduc o parola la fiecare deschidere a telefonului.
Mentionez ca am sistem android.

Acest lucru tine de politicile de securitate ale platformei. O sa va raspunda cineva care se ocupa de administrarea platformei.

Multumesc.

Ceva asemanator am patit si eu cand am vrut sa ma inscriu pe Classroom folosind adresa primita de la scoala. A trebuit sa setez un cod/pin/parola de siguranta la telefon.
Pe de alta parte, cand m-am inscris pe Classroom prin adresa personala de gmail nu mi-a fost cerut acele detaliu de siguranta.

Nu stiu care ar fi explicatia: posibil setari diferite pentru tipurile de adrese folosite (personala sau de institutie)

Pentru fiecare platforma Gsuite administratorul respectiv poate seta niste politici de securitate. La unele platforme, ma refer aici la cele din scoli, aceasta politica de securitatre poate sa nu fie activata (si eu la scolile pe care le administrez am scos aceasta politica), insa atunci cand am facut si eu cursul cu cei de la Adma am avut nevoie sa setez aceasta parola pe telefon.