Cum mă contectez la Classroom-ul unde sunt alocat in curs?

:question: CUM NE CONECTĂM LA GOOGLE CLASROOM?

GOOGLE CLASSROOM este un serviciu gratuit pentru școli, organizații non-profit și orice persoană care are un Cont Google personal. Google Classroom îi ajută pe cei care învață să se conecteze ușor cu cei care îi învață, atât în cadrul școlilor, cât și în afara acestora.
Pentru acest curs, ne vom conecta la Google Classroom folosind adresa de email asociată contului din acest curs (@profesorinonline.ro).

Conectarea la Google Classroom pas cu pas :pushpin:

Pas.1 Deschideți pe calculator o nouă fereastră într-un browser și conectați-vă la adresa de @profesorinonline.ro

Pas.2 Mergeți în dreapta sus la Aplicații Google (cele 9 punctulețe) image, căutați și dați click pe aplicați Classroom:

Pas 3. Veși intra automat in classrooms - pagina care afișează toate clasele în care sunteți profesor sau stundent. :bangbang: Acceptați invitația primită de la noi.

Pas 4. Explorați classroom-ul. Următoarele instrucțiuni le vei primi de la mentor.

:exclamation: :exclamation:IMPORTANT :exclamation: :exclamation:

• Dacă ați încercat toți pașii de mai sus și totuși nu ați reușit , lăsați-ne un comentariu în acest articol cu adresa dvs de email și o poză / printscreen cu pasul la care întâmpinați dificultăți.

• NU TREBUIE SĂ ALEGEȚI ÎNTRE PROFESOR - ELEV. Sunteți deja asignat, trebuie doar să accesați classroomul după pașii de mai sus.

• Implicați-vă în comunitate prin întrebări și răspunsuri la subiectele pe care le vom discuta pe această platformă. Daca știți rezolvarea sau daca aveți soluții, împărtășiți-le și cu colegii dvs.

Succes!

Nu am cod pentru intrarea intr o clasa. Am primit mail ca astazi pana la ora 20 trebuie sa intru pe Googe Classroom si nu am niciun mail.
carmen-elena.voiculescu@profesorinonline.ro
sau carmen_deaconu@yahoo.com

Buna ziua. Nici eu nu am primit codul /georgeta.rusu@profesorinonline.ro

Buna ziua! Nu am primit inca invitatia pt clasa virtuala, pe Classroom. M-am logat cu noul cont @profesorinonline si astept codul cursului.
Va multumesc!

Bună ziua!
Aștept și eu să primesc codul pentru Classroom.

Buna seara! Eu nu am primit invitatie, insa am intrat in Classroom si pot sa vad profesorii si colegii de grupa!

Buna ziua,

Veti primi pana la finalul zilei acces in classroom.

Multumim!

Nu aveti nevoie de cod, veti primi acces automat in classroom.

Buna ziua,

Buna seara! La logarea pe Classroom ca student, aplicatia solicita codul clasei.

Buna seara!
Nu pot intra in classroom desi m-am conectat cu contul @profesorionline.

Buna seara! Am primit pe mail pasii. Din mail, dati click pe cele 9 punctulete din dreapta sus si selectati CLASSROOM! (aplicatia este mai in josul paginii)

Buna seara!
Multumesc. A mers acum.

Daca îmi apare Seria I-A, grupele 1-12 înseamnă că am finalizat intrarea pe Classroom?

Altfel, nu am primit vreun e-mail sau cod

Și nu îmi apar colegi sau altceva!

Nu ma lasa sa ma conectez, nu stiu ce bifez : profesor sau ele !

Da, ești în classroom :slightly_smiling_face:

1 Like

Elev, trebuie să bifezi :blush:

1 Like

Multumesc ! Ce fac daca imi apare platforma din mai ?